Jak łączyć kolory na zdjęciach – to pytanie zadała mi jedna z uczestniczek kursu fotografii, który prowadzę. Moje podpowiedzi szczególnie Ci się przydadzą, jeśli fotografujesz swoje produkty lub robisz zdjęcia lajfstajlowe na Instagram i Facebooka.
W tym wideo dowiesz się:

  • od czego zacząć, jeśli masz problem z dobieraniem kolorów na zdjęciu;
  • jak sprawdzić, czy kolory na zdjęciu się nie gryzą;
  • jaki kolor dodatków najlepiej sprawdzi się w fotografii kulinarnej.

Pokażę Ci kilka bardzo dobrych przykładów i zainspiruję Cię do robienia własnych zdjęć. No dobra, zaczynajmy!

Kliknij w obraz poniżej i zobacz LEKCJĘ WIDEO

1. Zacznij od neutralnej bazy. Jako tło wybierz kolor biały, szary, czarny, beżowy…

Neutralne kolory są świetną bazą dla Twoich zdjęć. Szczególnie jeśli masz problem z doborem kolorów, zapewnij sobie spokojne, gładkie tło w neutralnym odcieniu, na którym bardziej jaskrawe kolory mogą pojawić się jako akcent.

Ja szczególnie lubię zdjęcia na białym tle, ale równie dobrze sprawdzą się bardziej klimatyczne, mroczne ujęcia, gdzie tło będzie czarne czy ciemnoszare.

2. Ogranicz liczbę intensywnych kolorów. Na początek niech to będzie jeden lub dwa ostre kolory

Zdjęcie wygląda dobrze, jeśli oprócz odcieni neutralnych (bieli, czerni, szarości, beżu) mamy na nim jeden lub dwa mocne kolory. Prostota bywa bardzo efektowna – zobacz, jak fajnie wyglądają zdjęcia, gdzie mamy tylko jeden mocny kolor.
Możesz też połączyć ze sobą dwa dopełniające się kolory, kontrastujące ze sobą, np. niebieski i pomarańczowy lub czerwony i zielony. Jeśli chcesz, żeby kompozycja wyglądała bardziej elegancko, dopilnuj, żeby kolory powtarzały się w kadrze. Tak jak na zdjęciu poniżej, mamy kolor pomarańczowy, który powtarza się w kilku miejscach: na morelach, na pomarańczach i na gumce od pojemnika na lunch. To trik, z którego często korzystają artyści malarze.

3. Do zdjęć kulinarnych dobieraj neutralne dodatki

Bardzo często kolory uzyskiwane przemysłowo, np. czerwony talerz czy niebieski obrus są dużo ostrzejrze, mocniejsze niż te kolory, które występują w naturze. Żółta cytryna sfotografowana na żółtym talerzu może wyglądać blado. Dlatego do zdjęć kolorowego jedzenia najlepiej sprawdzają się naczynia i dodatki w delikatnych kolorach.

Jestem fanką klasyki i najbardziej lubię proste, białe talerze, które sprawiają, że fotografowane przez Ciebie danie będzie naprawdę gwiazdą na Twoim zdjęciu. Tak zresztą często serwuje się dania w eleganckich restauracjach. Smak tego sufletu do dziś śni mi się po nocach! To był bardzo zły pomysł, żeby jeść go z mężem na spółkę!

Chcesz więcej fotograficznych porad? Zapisz się na mój cotygodniowy newsletter, w którym wysyłam konkretne porady i zabawne historie. A przy okazji odbierz darmowy ebook „Jak urządzić domowe mini-studio”!